Udany powrót "Militariów" PDF Drukuj Email
Wpisany przez gk   
poniedziałek, 01 czerwca 2015 13:28

Po trzyletniej przerwie Wójt Gminy Hażlach wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury powrócił do organizacji cyklicznej imprezy plenerowej, noszącej obecnie nazwę „Rodzinne Spotk anie z Historią”. Jest to nawiązanie do zwanych popularnie „Militariami” wcześniejszych Pikników Historyczno-Wojskowych, czyli spotkań miłośników historii, militariów, grup rekonstrukcji historycznej oraz właścicieli zabytkowych pojazdów wojskowych. Tegoroczna impreza odbyła się w sobotę 30 maja na terenie wokół GOK i boiska sportowego. Cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony licznie przybyłej publiczności.

DSC09094 846b6Początek rekonstrukcji potyczki wojsk alianckich z niemieckimi w Holandii z 1944 roku o Fot. Krzysztof Kazimierczak    

W tym roku atrakcją, oprócz różnych pojazdów kołowych, były dwa lekkie czołgi, polski 7TP i niemiecki Panzerkampfwagen I, z okresu Kampanii Wrześniowej 1939 roku z kolekcji Grzegorza Klimczaka z Bielska-Białej. Wiele ciekawych eksponatów można było podziwiać na stoisku Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna oraz Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych z Wisły. Interesująco zaprezentowała się przybyła aż z Kocka, ubrana w historyczne stroje z XVII wieku, Brać Sarmacka. Efektownie i głośno dzięki imitującym pole walki efektom, i pomimo chwilowego opadu deszczu, wypadła rekonstrukcja walk wojsk alianckich z niemieckimi na terenie Holandii w 1944 roku. Wzięły w niej udział: działająca przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Breda” z Bielska-Białej, upamiętniająca 8 batalion strzelców polskiej 1 Dywizji Pancernej, bielsko-bialska Reenacting Zone South w mundurach US Army oraz odtwarzająca oddział niemiecki GRH „Powstaniec Śląski” z Wodzisławia Śląskiego. Potyczkę przygotował pomysłodawca i koordynator tegorocznego spotkania, pan Krzysztof Kolarczyk z Cieszyna.

DSC08914 9f805
Największym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych, cieszyły się oba czołgi o Fot. Krzysztof Kazimierczak

Głównym sponsorem imprezy był Bank Spółdzielczy w Cieszynie. Ponadto jej organizację wspomogli: Ogrodnictwo Ewa Cienciała z Hażlacha, Piekarstwo - Ciastkarstwo Marek Handzel z Kończyc Wielkich, Sklep „Lewiatan” z Hażlacha, Dom Weselny „Folvark” z Pogwizdowa, Gospodarstwo Rolne Andrzeja Kalety z Hażlacha, „Best” Biuro Pośrednictwa w Obrocie Nieruchomościami i Wyceny Majątku S.C. z Cieszyna, „Gamix” Sp. z o.o. z Cieszyna, Maria Szmid ze Świerklan oraz Alicja Widenka z Cieszyna. Patronami medialnymi byli: redakcja „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” oraz Portal Śląska Cieszyńskiego OX.pl. Zapowiedzi pojawiały się także na antenie Radia 90.pl.

 

Fotoreportaż na beskidzkiej24.pl
  
Fotoreportaż na OX.pl